Misją Stowarzyszenia Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej (SNWES) jest stworzenie platformy wymiany poglądów i doświadczeń dla instytucji, podmiotów gospodarczych, organizacji i osób fizycznych w celu realizacji działań zbieżnych z celami statutowymi SNWES, co w konsekwencji powinno doprowadzić do stworzenia nie dyskryminujących warunków działania dla niezależnych wytwórców energii skojarzonej, funkcjonujących poza sektorem zawodowych przedsiębiorstw elektroenergetycznych.
W celu stworzenia warunków dla dynamicznego rozwoju segmentu niezależnych wytwórców energii skojarzonej, funkcjonujących poza sektorem zawodowych przedsiębiorstw elektroenergetycznych konieczny jest aktywny udział członków Stowarzyszenia i jego sympatyków w tworzeniu ram prawnych dla funkcjonowania układów skojarzonych w Polsce.
Cele SNWES
Cele Stowarzyszenia szczegółowo określają zakres jego działań, gdyż ukierunkowane są na:
- Zapewnienie nie dyskryminujących warunków działania niezależnych wytwórców energii skojarzonej, funkcjonujących poza sektorem zawodowych przedsiębiorstw elektroenergetycznych.
- Budowa Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) obejmujące między innymi ciepłownictwo, gazownictwo i gminy, ukierunkowanego na rozwój kogeneracji rozproszonej we współdziałaniu z operatorami systemów dystrybucyjnych (OSD) w elektroenergetyce.
- Tworzenie, poprzez rozwój kogeneracji rozproszonej, warunków wdrożenia w Polsce technologii wodorowych.
- Tworzenie warunków do wdrażania rozwiązań z zakresu kogeneracji rozproszonej w sektorach:
- rolnictwa energetycznego,
- gospodarki odpadami (oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów),
- przemysłu (kopalnie węgla kamiennego).
Cele stowarzyszenia są realizowane poprzez:
- Występowanie do instytucji rządowych z wnioskami dotyczącymi nowelizacji istniejących a także tworzenie nowych aktów prawnych regulujących tematykę rozwoju energetyki skojarzonej.
- Współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej w celu zapewnienia warunków dla rozwoju sektora niezależnych wytwórców w obszarze energii skojarzonej, w szczególności obniżenia ryzyka regulacyjnego dla działalności niezależnych inwestorów w tym obszarze.
- Współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej na rzecz popularyzacji energetyki skojarzonej oraz realizacji programów mających na celu wspieranie inicjatyw w zakresie rozwoju rynku rozproszonych źródeł wytwórczych energii.
- Organizowanie sympozjów, konferencji naukowych oraz szkoleń o tematyce zgodnej z celami statutowymi stowarzyszenia.
- Prowadzenie działań public relations w obszarach zgodnych z celami statutowymi Stowarzyszenia.
Statut Stowarzyszenia Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej